Napadených zdravotníků v posledních letech přibývá. Setkávají se s agresivními fyzickými a verbálními útoky od pacientů.

Nejvíce napadení hlásí zejména na urgentních příjmech, jednotkách intenzivní péče či psychiatrie. Od ledna 2017 vstoupila v platnost legislativní ochrana zdravotníků při výkonu. Slovenská komora sester a porodních asistentek (SKSaPA) si od ní slibuje hodně a změnu vítá. Pozitivně to hodnotí i záchranáři.

Čelí napadení i výhrůžkám

Sestry v práci nejčastěji zažívají napadení různými předměty, kopance, škrcení či slovní výhrůžky na jejich fyzickou likvidaci a jejich rodinných příslušníků,“  uvedla prezidentka sesterské komory Iveta Lazorová. Více útoků registruje SKSaPA od roku 2003. Agresivní pacienti jsou podle komory často pod vlivem alkoholu a omamných látek. Nezřídka přitom podle ní poškozují zařízení nemocničních pokojů.

frustrovaný pacienti

Kritické je to zejména na urgentních příjmech. “ Protože suplují absenci jímek,“  uvedla Zuzana Haladová ze SKSaPA. Agresivních pacientů je podle ní nemálo iv ambulancích. Sklony k násilí vyvolává nervozita, lidí mohou frustrovat i přeplněné čekárny, za což může nedostatek sester a lékařů, poukázala Haladová. Mezi důvody na útoky je podle ní i odmítnutí hospitalizace, odsunutí zdravotního výkonu či nespokojenost pacienta s úrovní poskytované zdravotní péče.

o útocích na personál hovoří také statistiky komory. Její kotníky ji o napadených informují. Předloni se na oddělení úrazové chirurgie a jednotce intenzivní medicíny v popradské nemocnici mělo podle SKSaPA stát více než 370 fyzických a verbálních útoků na zdravotníků. v trnavské fakultní nemocnici mělo jít v roce 2015 o více než 100 takových činů, za první dva kvartály roku 2016 o přibližně 40.

Útoky i v sanitních vozech

Záchranáři během uplynulých let zaznamenali  „desítky napadeni“  v záchranky. „Několik útoků si vyžádalo také lékařské ošetření,“ uvedla Slovenská komora zdravotnických záchranářů. Stejně jako sesterská komora věří, že legislativní úprava odradí případné útočníky. Vyšší právní ochranu zdravotníkem během výkonu povolání garantuje zákon o uznávání a výkonu majetkového rozhodnutí vydaného v trestním řízení v EU . Dostali status chráněné osoby. Pokud tedy někdo na zdravotnickému během jeho služby spáchá trestný čin, bude se na něj vztahovat vyšší trestní sazba.