Při „pokažené“ plotýnce netřeba vždy rozřezat svaly a obnažit kost. Ale o záda se pak musíte dobře starat.

Zbavit se chronické bolesti nemusí být vždy jednoduché. „Někdy není zcela jasné, proč vlastně záda bolí, proto je nejdůležitější najít zdroj bolesti,“ říká anesteziolog. „Na podezřelé místo páteře se podíváme ultrazvukem nebo speciálním rentgenem a znecitliví ho, tedy do něj píchneme injekci s anestezií. Pokud bolest ustoupí nebo zcela projde, je zřejmé, že jsme problematické místo našli. Ale pokud ani po anestezii bolest nepřestane, musíme hledat dál. “

provokace

Když je z bolesti podezřelá plotýnka, použije lékař na diagnostiku provokační diskografii. Do plotýnky zavede kontrastní látku, aby se v ní zvýšil tlak. Pokud pocítíte silnou bolest, plotýnka je jasná. „Diskografie neděláme každému, protože plotýnka je náchylná k infekci. Dělá se v lokální anestezii, s pacientem se potřebujeme mluvit, „dodává doktor Martin Griger. Poškozená plotýnka se vydouvají, gelovitou materiál v jejím nitru se může dostat až do prasklin vazivového prstence a plotýnka se dostane mezi dva obratle. Pokud takto tlačí na nerv, způsobuje nepříjemné kořenové bolesti.

Disc-FX

Miniinvazivní metody, kterými se dá plotýnka „opravit“, je více. „Pro Disc-FX se rozhodneme tehdy, když plotýnka neztratila více než polovinu své normální výšky. Každá plotýnka totiž postupně, věkem, výšku ztrácí. Nejprve do ní zavedeme pracovní kanál a poškozenou část vytáhneme. Vnitřní část pak zalepíme rádiové frekvence sondou a zabráníme tak vytékání jádra. Tepelná sonda spálí i nervy v zadní části ploténky, „dodává MUDr. Martin Griger. Disc-FX trvá asi hodinu, pak si ještě dvě odpočinete a můžete jít domů. Během jednoho ošetření vám touto metodou opraví nejvýše dvě sousední ploténky.

endoskopická diskektomie

V případě, že je plotýnka vysunuta víc, používá se endoskopická diskektomie. I při ní musí lékař zohlednit několik kritérií. „Vysunutí nemůže jít příliš do kanálu páteře, tam se totiž endoskop nedostane. K poškozené ploténce zavedeme kameru, ta přesně ukáže vysunutí a pak kleštičkami poškozenou část odstřihneme. Odstraníme tlak na kořen ploténky, nerv se postupně vrátí na své místo a bolest ustane, „popisuje chirurg.

Plotýnkám škodí:

  • špatné držení těla, dlouhodobé přetěžování
  • stárnutím se ztenčují a ztrácejí elasticitu
  • když jádro tlačí na vazivový prstenec, plotýnka se vysune a bolest vystřeluje do rukou, nohou i do šíje, vysunutí způsobuje i mravenčení, brnění a ztrátu citlivosti

Po Miniinvazivní zákroku:

  • 6 – 8 týdnů trvá rehabilitace
  • 2 týdny po zákroku nesmíte zvedat těžké věci, absolvovat masáž ani cvičit

Epiduroskopia

Bolesti se někdy nezbavíte ani po operaci. „Důvod není nepovedená operace, ale srůsty. Po operaci se mohou vytvořit a spojit tak, že táhnou některé struktury páteře. Mohou například obalit kořen a záda vás bude bolet ještě víc než předtím. „Dají se odstranit epiduroskopiou, je to diagnostický a léčebný zákrok v jednom. Do páteřního kanálu zavedeme speciální nástroj, je to kanál pro kameru a laser a jím nebo pomocí balónku srůsty rozrušíme. Laser plotýnku vysuší a spálí nervová zakončení, balónek se nafoukne a srůsty zruší mechanicky, „říká MUDr. Martin Griger. Zákrok trvá asi hodinu a půl a nemůžete ho podstoupit, pokud máte poruchu krevní srážlivosti.