Páteř se operuje několika způsoby a přístupy, proto se nedá jednoznačně říci, jakým způsobem a zejména jak rychle se po operaci zotavíte.

„Je to velmi individuální a důležité je, aby spolupracoval operatér, pacient a fyzioterapeut. Musíte počítat s tím, že operace páteře je vážný zákrok a rekonvalescence nebude krátká. Dobrý neurochirurg neoperuje snímky z magnetické rezonance, ale hodnotí hlavně váš stav. Pokud nemáte vážné neurologické příznaky, sníženou svalovou sílu, změněnou citlivost nebo poruchu hybnosti, je třeba zvážit spíše cílenou fyzioterapii. Léčebných možností je mnoho a pokud nezabere jedna, vyzkoušejte jinou, určitě se nevzdávejte, „říká fyzioterapeutka Mgr. Lucia Merceková, Cert., MDT., Z bratislavského rehabilitačního studia.

nejčastěji dřík

Při rekonvalescenci je důležité, který úsek páteře vám operovali. „Krční se vyznačuje mobilitou do všech stran, hrudní je pevnější, proto v ní dochází k menšímu počtu poškození. Bederní je mobilní, ale musí být také stabilní, kromě toho je v těsné blízkosti těžiště těla, proto se právě zde nejčastěji poškodí ploténky a patří k nejčastěji operován částem páteře, „dodává fyzioterapeutka.

Cvičení, chůze i masáž

Pokud se po operaci plotének chcete dostat do formy, bez dobrého fyzioterapeuta se neobejdete. „Začínáme cévním cvičením, abychom předešli hromadění krve v cévách a zvýšení rizika tvorby sraženin. Následuje rozcvičení svalů, ne příliš náročné, často je to jen napínání. Důležitá je i vertikalizace, tedy pohyb i chůze po schodech. Ideální je, abyste se rehabilitaci věnovali alespoň dvakrát týdně. Po vyjmutí stehů přichází na řadu masáž pooperační jizvy. Tato část fyzioterapie se často vynechává a jizvy jsou pak zbytečně tuhé, keloidní. To platí při každé operaci, „zdůrazňuje Lucie Merceková.

Velká nebo mini

Fyzioterapeut zohlední při rehabilitaci i typ operace, zda vás operovali zepředu, od břišní dutiny, zezadu, nebo jste podstoupili miniinvazivní zákrok. Ten je k tkáním šetrnější, rychleji se po něm hojí. Při aplikaci ozonu nebo krevní plazmy do destiček nebo po laserové terapii není hospitalizace nutná, po několika hodinách odjedeme domů po svých, s doporučením šetřit záda týden a pak začít s cílenou fyzioterapií.

S břemeny opatrně

Při klasických operacích plotének se v posledních letech upouští od masivního rozřezání svalů a vazů, s chůzí začnete již na druhý den. „Při poškozených bederních plotýnkách však nemůžete několik týdnů sedět, protože v sedě se vytváří největší tlak na ploténky ve spodní části křížů,“ vysvětluje Lucia Merceková.

Součástí rehabilitace je postupné zvyšování kondice, pokud jste měli poškozené nervy ze stlačování plotének, elektroléčba a nakonec i lázně. „Ale ne v termálních lázních a v horkém bahně. Během několika měsíců nesmíte zvedat těžká břemena a ty lehčí až po osvojení zásad školy zad. “

V posteli poslouchejte záda

Sex je důležitá součást života, kdy ho operován záda zvládne? „Podsadzuje se při něm pánev, což je v případě porušení bederních plotének často vyvolávající moment bolesti. Pokud si odmyslíme, že jde o docela slušný sportovní výkon a mluvíme o light formě, je přípustný po šesti až osmi týdnech od operace, „říká fyzioterapeutka.

„Vždy, při jakékoliv práci nebo cvičení, sledujte bezprostředně nebo na druhý den reakci těla. Poslouchejte, co vám říká záda. Pokud vám něco stav zhorší, vyvolá bolest, dejte si přestávku. Bolest nebo jiné příznaky, jako brnění či mravenčení v končetinách, jsou užitečný signál, který říká, že něco není v pořádku a musíte to řešit, „radí fyzioterapeutka.

Zdravá řada
Pravidelné cvičení se zkušeným fyzioterapeutem vám po operaci páteře ušetří žaludek od množství léků, pomůže vám lépe se hýbat a rychleji se vrátit do běžného života. Cvičení se musí stát vaším denním rituálem.