Na hmatový smysl se v poslední době zaměřili i někteří umělci a designéři. Preferují plasticitu, strukturu a texturu materiálů, přesto, že lidé mají obecně raději hladké povrchy.

Právě doteky nám pomáhají identifikovat objekt, informují o jeho tvaru, váze, velikosti a povrchové struktuře. Podle toho jak ho dokážeme zmáčknout, zjišťujeme zda je měkký, tvrdý nebo elastický. Doteky jsou nejspolehlivější ze všech smyslů.

Hladké a příjemně chladivé

Při koupi kuchyňského nábytku určitě pohladíte hladký lesklý povrch, který je módní nejen v kuchyni, ale v celém interiéru. A je celkem jedno, jestli jsou hladké plochy skříněk, stolů, židlí, vytvořené lakováním, nebo jsou ze skla, ušlechtilého kovu, plastu nebo laminátu. Všechny působí elegantně, luxusně a na dotek chladivo. Ale i chlad je pro někoho příjemný pocit a osahávat hladký povrch lze donekonečna, protože se snadno čistí a udržuje.

Drsné ale hřejivé

Láká nás osahat i struktury a nerovnosti. Než se rozhodnete pro potah sedačky či prostěradlo, také budete porovnávat povrch více textilií.

Nerovnosti a struktury jsou doménou přírodních materiálů a nikdy nevyjdou z módy. Například jemná struktura dřeva je evergreenem na podlaze, nábytku ale i dekoračních předmětech. Stejně tkané textilie ať už jemnější, hebčí na dotek nebo hrubší se budou v různých variacích objevovat na čalounění, kobercích a jiných bytových textiliích. Více či méně drsný povrch je náročnější na údržbu ale tuto nevýhodu převýší lahodný pocit tepla při dotyku.