Co dělat, když je v ložnici chladno, až vám drkotají zuby?

Sychravé počasí láká alespoň o víkendu zůstat déle v posteli zachumlaný do měkkých teplých peřin. Aby byla ložnice příjemné místečko na spaní, třeba v ní umět správně topit a používat vhodné polštáře, přikrývky a ložní prádlo.

Jiné v létě, jiné v zimě?

Polštář můžete mít celoročně stejný, důležité je, aby byl dobrou oporou pro krční páteř. Rozhoduje o tom i správná velikost. Někomu vyhovuje klasický rozměr 70 krát 90 centimetrů, jinému 50 krát 70. Když polštáře po pár letech ztratí tvar a již neposkytují páteři dostatečnou oporu, je nejvyšší čas koupit nové.

Ani přikrývka se na zimu nemusí měnit. Odbornice na bytový textil však na chladné dny doporučuje vysokohrejivé termopřikrývka. Spí se pod nimi příjemně, ačkoli je v místnosti nižší teplota, ideální na spaní. Novodobým trendem jsou přikrývky z peří, které mají výborné termoregulační vlastnosti a nevyžadují náročnou péči a údržbu. Zajímavý návrat zažívá ovčí vlna, která má díky zpracování moderními technologiemi schopnost samoregulace teploty.

Kvalita je základ

Výběr polštářů a přikrývek ovlivňuje mnoho faktorů. Cena je důležitá, ale neměla by mít hlavní slovo. Samozřejmě, je třeba myslet ekonomicky, ale zároveň platí, že polštář a přikrývka jsou investicí průměrně na pět let, takže se opravdu vyplatí zvážit poměr kvality a ceny.

Podle odbornice velikost a tloušťka jsou výsostně individuální, ale když jsou polštář či přikrývka vyrobeny z kvalitních materiálů, budete spát jako ve vatě. Na zimní měsíce doporučuje ložní prádlo z hustě tkané bavlny, protože je to přírodní materiál a velmi příjemný na dotek. Vhodná je klasická potlačena bavlna, žerzej nebo hřejivý flanel.

Uberte teplo

Nepřetápíme ložnici je důležité z několika důvodů. V příliš teplé místnosti se opravdu špatně spí, člověk je neklidný, potí se, sliznice dýchacích cest vysychají a jsou náchylnější na chřipku a respirační onemocnění. Ideální teplota v ložnici při usínání je 21 stupňů Celsia. Topení je třeba nastavit tak, aby v noci během spánku teplota klesla o čtyři až pět stupňů, a zatápět až nad ránem. Přes den stačí v ložnici udržovat teplotu 17 stupňů Celsia, což v přepočtu může přinést až 30-procentní úsporu nákladů na vytápění. Větrejte nárazově krátce před spaním a ráno. Dbejte také na to, aby teplu sálajícímu z radiátoru nestálo nic v cestě, proto dlouhé záclony a závěsy odhrňte nebo zkraťte, případně posuňte nábytek.

Přikrývky pro citlivky

Které jsou vhodné pro alergiky a jak se o ně třeba pečovat?

Radí: odbornice na bytový textil Marianna BRAUN

  1. Podstatné je vědět, že opravdu jde o alergii na peří, prach a bytové roztoče, proto při koupi přikrývek a polštářů je třeba dbát na to, aby se daly prát při teplotách od 60 do 90 stupňů Celsia.
  2. Přikrývky a polštáře by se měly prát minimálně dvakrát ročně a pravidelně větrat, v létě jednou týdně, v zimě podle počasí, nejlepší nárazovým větráním místnosti.
  3. Výrobky s obsahem stříbra jsou určeny alergikům, protože z medicínského hlediska jde o antibakteriální léčivý účinek. Stříbro se nachází v povrchových materiálech, případně i ve výplních. Výrobky obsahující stříbro zaručují odolnost proti tvorbě a ukládání mikroorganismů v přikrývkách a ve polštářích.
  4. Polštáře a přikrývky s povrchovým materiálem s přídavkem Aloe vera mají antibakteriální účinek a jsou také vhodné pro alergiky.
  5. Výrobky s obsahem uhlíkového vlákna mají navodit klidný spánek. Uhlíkové vlákno v tkanině snižuje napětí statické elektřiny. Čím je statická elektřina nižší, tím je spánek kvalitnější. Takový výrobek je určen pro každého.