Moudré mozky týmu australských a japonských vědců se spolčili a odhalily velmi úzké propojení mezi prací a inteligencí.

Výsledky studie kognitivních schopností přes 6500 lidí ve věku nad 40 let byly zveřejněny Institutem aplikovaného ekonomického a sociálního výzkumu v Melbourne. Testováním získaná data porovnali s počtem jejich odpracovaných hodin týdně.

Raději nic jako …

Zjistili, že práce sice šlechtí a stimuluje mozkové buňky, avšak jen zpočátku. Pokud je její výkon ovlivňován hladinou stresu, bez ohledu na to zda je fyzický nebo duševní, její příznivý vliv na myšlení a paměť se ztrácejí. „Velký nával práce je z hlediska kognitivních funkcí horší, než kdybychom vůbec nepracovali,“ potvrdil profesor Colin McKenzie z japonské univerzity Keio.

Do 40-ky zvládá

Podle profesora McKenzieho se mozky mladších ročníků dokáží s tlakem pracovních povinností vypořádat mnohem lépe a jsou vůči dlouhým pracovním dnem odolnější. S věkem přibývá starostí a stoupá pocit odpovědnosti i vůči rodině. Vliv intenzivní práce a mozkové činnosti je komplexnější.

viníci

Přesnými příčinami uvedených výsledků se vědci plánují zabývat, ale jejich hlavními podezřelými jsou stres a nedostatek kvalitního spánku. Tyto dva škodlivé faktory mohou hluboce ovlivnit strukturu a  kapacitu mozku .

Ideál pro mnohé nereálný

Množství celosvětových studií dokazuje, že přesčasy produktivitu nezvyšují, naopak. Po překročení hranice 40 let byste podle vědců měli změnit pracovní úvazek na částečný a
pracovat maximálně 25 hodin týdně. Strávili byste je podle nich mnohem produktivnější. Kdyby to bylo na vás, určitě byste neprotestovali, viďte?