Nerozhodnost je někdy tím největším nepřítelem. V podvědomí toužíte po změně, ale nevíte se rozjet. Někdy si opravdu stačí hodit mincí a jednat.

Výrazné změny v životě libuje málokdo. Lidé nejvíce přemýšlejí nad změnou práce nebo o případném ukončení vztahu. Když si však představí, co všechno je s tím spojeno, raději zůstávají v práci, kterou nemají rádi nebo ve vztahu, který zdaleka není takový, jaký si vysnili. Obecně mají lidé tendenci vše dříve přetrpět jak vyřešit, a to je chyba.

Hoďte si mincí

Celé věci se podíval na kořen ekonom Steve Levitt z univerzity v americkém Chicagu. Rozhodl se zkoumat, zda lidé významné změny, které se udály v jejich životě s odstupem času litovali. Na pomoc si vzal internet. Na vytvořené stránce si mohli jedinci, jejichž trápila určitá životní dilema, hodit virtuální mincí. Změnu máte v hlavě často mnohem dříve než se k ní odhodláte. Někdy stačí jen malé postrčení, abyste ji provedli.

Štěstí na dosah

Steve Levitt se na stránce ptal, po jaké změně lidé nejvíce touží. Nejčastěji přemýšleli nad změnou zaměstnání nebo ukončením vztahu . V časovém horizontu jednoho roku navštívilo stránky dvacet tisíc lidí. Nerozhodným nabídli virtuální minci, aby se rozhodli, zda změnu uskutečnit nebo ne. S účastníky průzkumu se pak spojily po dvou a šesti měsících. Závěry byly velmi překvapivé. Každý, kdo se rozhodl změnu risknout, ať už v zaměstnání nebo v soukromém životě, se cítil lépe než ten, kdo změnu neuskutečnil.

Chce to změnu?

Při menších rozhodnutích jako například, zda si ostříhat vlasy nebo oholit vousy nebyl efekt tak velký. Lidé se cítili v pohodě, pokud se rozhodli pro jakoukoliv možnost. Po velkých změnách byli lidé skutečně šťastnější. Někdy prostě musíte poslouchat svůj vnitřní hlas. Pokud již začnete o změně uvažovat, není ve vašem vztahu nebo na pracovišti něco v pořádku. V partnerském životě může pomoci rozhovor, ale pokud ten hlodavý pocit ve vás zůstává, udělejte rázný škrt a budete šťastnější.