Svátky považuje za finanční zátěž přes šedesát procent Slováků. Máme tipy, jak ušetříte a obdarujete!

Pamatujete si, když jste si na základní škole losovali jména spolužáků, které jste měli na vánočním večírku překvapit dárkem? Vymýšleli jste se sourozenci, co vyrobíte rodičům, abyste je potěšili? Někdy by se vyplatilo vrátit do dětství. Nad dárky jste přemýšleli, ale neměli jste na ně peníze. Půjčka nepřicházela v úvahu, a tak vždy vyhrával nápad! Na vánoční dárky míjíme stále více peněz. Před dvěma lety za ně nejvíce zaplatili obyvatelé Bratislavského kraje. Bylo to sedmdesát milionů eur. „Vánoční svátky už nejsou o radosti, pohodě či o obdarováni, ale o nakupování,“ uvažuje psycholožka PhDr. Elena Brozmanová.

Stoupají na ceně

Někdo vánočními dárky zachraňuje chvíle, které strávil spíše v práci než s rodinou. Jiný vběhne do obchodu a rychle nakoupí to, co vidí, jen aby nezůstalo pod stromečkem prázdné místo. Přinejhorším se přece zboží vymění. Většina lidí před svátky láteřil na přeplněné obchody, ale i tak do nich vstoupí. „Jsou však i tací, kteří rádi nakupují a svátky vnímají jako možnost utratit hromadu peněz a vychutnat si běhání po obchodech,“ přibližuje odbornice. „V každém případě žijeme v konzumní společnosti a dárek se pomalu přeměňuje pouze na věc, za kterou zaplatíte určitou cenu.“ Potvrzují to i průzkumy. Zatím poslední zveřejnila agentura TNS Slovakia. Na loňské Vánoce plánoval Slovák utratit průměrně 477 eur. Do této částky se započítaly nejen dárky, ale i potraviny. Pro dvaašedesát procent našinců představují výdaje spojené s vánočními svátky finanční zátěž. Zvláště to platí pro ženy a lidi se středoškolským vzděláním bez maturity.

Mám na to?

Aby svátky příliš nezatížily rozpočet, měli byste si před nákupy promyslet přesnou částku, kterou můžete na dárky utratit. Přizpůsobte se svým možnostem a hlavně se nezadlužujte. „Utrácet peníze, které vlastně ani nemáte, a zabalit to do pozitivního obalu, že přece děláte něco pro své blízké, není nejlepší nápad,“ upozorňuje psycholožka. „V určité chvíli budete muset půjčku splácet. Zvýšené výdaje budete mít možná další půlrok či rok. Mnozí lidé jakoby nedomýšľali důsledky tohoto kroku. Mám na to? Je to opravdu nutné? To jsou základní otázky, které byste si měli položit, dokud si peníze půjčíte. „Radost mohou blízkým udělat i drobnosti. Nepřemýšleli jste nad losy? Možná někdo vyhraje. Když ne, podívejte se na své příbuzné a skonštatujte, že vy jste už přece vyhráli.

Na počtu nezáleží

I vánočním svátkům bychom měli vrátit určitou jednoduchost a zejména symbolické dárky. Úspěšnost svátků nepreratúvajte přes počet darů. „Pokud řeknete cokoli na téma konzumních svátků, mnozí lidé vás vnímají jako starou školu. Ale právě konzumní způsob života pomalu ničí Vánoce, „říká Elena Brozmanová.“ Z historického hlediska u nás nikdy nebylo hlavním symbolem těchto svátků množství dárků. Často se deklarujeme jako křesťanský národ, ale absolutně jsme zapomněli na to, co je vánoční tradice. „V minulosti byl advent symbolem ztišení a střídmosti. Štědrý den byl pak oslavou nového života a hojnosti. Několik chodů však následovalo po čtyřech pôstnejších týdnech. Dnes prostě k normálnímu jídlu přidáte ještě několik chodů a pak se večeře skončí žaludečními problémy. Tak jak se prohání s jídlem, často neexistuje zdravá míra ani při koupi dárků.

věnujte zážitek

Stále existuje množství výborných překvapení, které vás z finančního hlediska nic nestojí. Nechce se vaší polovičce v sobotu ráno jít na procházku s vaším čtyřnohým miláčkem? Udělejte mu dárkovou poukázku a vezměte to párkrát za něj. Stejně můžete věnovat mytí auta, hlídání dětí, vysávání, sekání zahrady … Pokud se nechcete vzdát klasických dárků, vyměňte například množství kosmetiky za jeden zážitek. „V Německu jsou ostatní roky velmi populární dárkové poukázky. Nejde však o nákup kosmetiky nebo oděvů, ale spíše o návštěvu koncertů, divadla nebo různých kurzů, „přidává tip psycholožka. „Měli bychom méně kupovat a více obdarovávat.“

Nákupy jsou jistota

Podíl na změně chápání Vánoc má i multikulturalismus. Ani u nás nejsou výjimkou dvojice, kde je jeden z partnerů cizinec. „Často nevíme, kam vlastně patříme. Ať přijde Ježíšek, Santa, zda přinesou dárky podvečer nebo ráno … A tak se shodneme jen na jednom, na nakupování, „konštatujte s nadhledem Elena Brozmanová. Nakonec i advent se změnil z nejtemnější části roku na nejsvětlejší, alespoň co se týče osvětlení obchodů a příbytků. Vánoční nakupování se určitě nevytratí, ale důležité je udržet ho ve zdravé míře. Rozhodující není počet dárků.

utrácejte zdravě

1. Zapisujte si příjmy a výdaje . Evidence vám zabere jen pár minut denně.

2. Pozor na emoce . Mnozí lidé v předvánočním období kupují věci, které by je jindy neoslovily a za ceny, které by za ně jindy nezaplatili.

3. Nesahejte na rezervu. „Má vás chránit a ne sloužit jako jednorázová vánoční záplata,“ upozorňuje mluvčí VÚB banky Alena Walterová. „Rezerva by měla mít minimálně takovou výšku, abyste z ní vyžili alespoň tři měsíce, pokud jste zaměstnanec se stabilní prací. Pokud podnikáte, tak alespoň šest měsíců.

4. Spořte. Když plánujete nákup většího množství dárků, odkládejte si na ně předem.

5. Učte děti . „Mládež by se měla naučit určité finanční gramotnosti i to, že získávání peněz prostřednictvím půjček má své následky,“ říká psycholožka Elena Brozmanová.

Darujte

Někdy více než hmotný dar potěší odlehčení od každodenních povinností. Ale sliby nestačí, věnujte alespoň rukou napsanou poukázku na:

  • vysávání
  • mytí nádobí
  • zabezpečení víkendového menu
  • sekání trávníku
  • péče o děti
  • procházku se čtyřnohými miláčkem
  • žehlení
  • vynášení smetí