V dnešním článku bych se ráda zaměřila na trendy v oblékání uplatňované v oblasti gastronomie. Moje dobrá kamarádka Eliška sice nevlastní žádnou restauraci, ačkoli by si to rozhodně zasloužila, ale má plno zkušeností s módou a oblékáním. Rozhodla se se mnou na tomto článku spolupracovat.
I v kuchyni se řeší trendy v oblékání
Pro začátek je důležité říci, že ačkoli se kuchyně v restauraci může zdát jako odlehlé místo, kde móda a styl nemá co dělat a nejdůležitější je praktičnost, ve skutečnosti to tak není. Uniforma šéfkuchařů se nazývá rondon a rozhodně kvůli pohodlí a funkčnosti nemusí ztrácet na stylu a kráse. Zde si můžete přečíst charakteristiky a historii kuchařských oděvů.
Servírky reprezentují firmu
Neforemní bílé hadry, které by stejně tak mohly sloužit i jako ubrusy, kdyby se rozvázaly. Ne, tohle už dávno neplatí. V dnešní době má každá restaurace svůj image a styl, a ten se snaží promítnout i do uniforem svých zaměstnanců. Jasné je, že nejvíce reprezentují image restaurací číšníci a servírky, ale v mnoha luxusních podnicích mají i šéfkuchaři elegantní uniformy sladěné s ostatními.
Angličané patří mezi puntičkáře
Firmy, co vyrábí pracovní oděvy, poslední dobou přicházejí s mnoha kolekcemi, od klasických střihů až po avantgardní vzory. Kamarádka už pracovala v mnoha restauracích a v každé přistupovali ke svým zaměstnancům jinak. Dokonce bydlela jednu dobu i v Anglii, kde pracovala v jedné italské restauraci. V Anglii jsou obecně na stejnokroje puntičkáři.
Restaurace má šmrnc
U nás v Čechách se můžete setkat se vším možným. Číšníci a servírky mnohdy ani nenosí uniformu, mají jen nějaké více méně podobné oblečení nebo ani to ne. Každopádně v Anglii se i v nejmenších podnicích dbá na to, aby personál vypadala profesionálně a jednotně. V oné italské restauraci museli nosit černé uniformy s červenou zástěrou okolo pasu a kamarádka si to nemohla vynachválit. Říkala, že to celé restauraci dodávalo šmrnc a eleganci.
Působí české hospody neprofesionálně?
Když se poté vrátila do Čech, byla trochu zklamaná. Říkala, že dokonce i pražské podniky na ní působily neprofesionálně. Když nastoupila jako kuchařka na nové místo, rozhodla se u vedení vyjednat stejné uniformy pro celý personál včetně kuchařů. Po tom mi celá nadšená vyprávěla, jak se zvedla pracovní morálka, protože se všichni cítili, že mají ten samý cíl.
Vzory a barvy patří i ke sporáku
Od svého návratu z Anglie už Eliška pracovala v různých podnicích, a všude se snaží prosazovat tu samou myšlenku. Pro ni je nejdůležitější elegance a jednoduchý střih. Nic ji nesmí při práci překážet, nesmí se nikde zachytit, nesnáší, když jí padají rukávy. Rozhodující také je, aby jí při vaření nebylo příliš teplo, nebo naopak příliš zima, když jde pro něco do mrazáku. Proto musí být všechny látky kvalitní a prodyšné. Nejnovějšími trendy jsou různé vzory a barvy, které se nejčastěji tisknou na klopy a límečky.
V uniformě získáte společný cíl
Pokud tedy pracujete v gastro průmyslu a nejste plně spokojeni s pracovní morálkou, rozhodně vám doporučuji zkusit projednat stejnokroj pro zaměstnance. Uniformy dokonce mohou zvýšit zisk restaurací. Nejenže získáte společný cíl, ale jelikož to navrhnete vy, určitě budete mít možnost mluvit i do výběru. A kdo z vás by nechtěl ovlivnit oblečení, které nosí? Vždyť šaty dělají člověka, jak se dočtete tady. Pokud je váš nadřízený proti uniformám, zkuste prosadit nákup oblečení na Nerio. K dispozici jsou kousky mnoha stylů, přičemž každý oděv je dostupný v mnoha velikostech, takže si bez obtíží vybere každý člen vašeho týmu.
Jako obvykle vás zvu k tomu, abyste se se mnou podělili o své zkušenosti. Napište mi do komentářů, jestli se mnou a s mou kamarádkou souhlasíte nebo jestli si myslíte něco jiného. Nosí se u vás v práci stejnokroj? Změnili byste něco? Podělte se!