Stejně tak, jako je na mnoha pracovištích nutné nošení předepsaného oblečení, je podstatná i konkrétní pracovní obuv. Ta se liší podle druhu zaměstnání. V halách je potřeba mít obuv protiskluzovou, ve studených skladištích či chladicích boxech zase obuv izolující teplo. V takových případech oceníte jistě i čepici z Larond

Na pracovních pozicích jako je recepce, restaurace či banka pravděpodobně stačí boty určitého stylu a barvy. Rovnou říkám, že na těchto pracovištích nemáte nárok na proplacení nákladů pořízení takové obuvi. Pokud vás někde překvapí opakem, gratuluji a jsem rád, že jsem se zmýlil. 

V ostatních zaměstnáních ale bývají boty proplacené, neboť jejich stav, kvalita a druh se většinou řídí platnými vyhláškami BOZP, tedy bezpečností a ochrany zdraví zaměstnanců při práci. Zaměstnavatel je celkově povinen v co největším měřítku odstranit veškerá bezpečnostní rizika na pracovišti. Pokud to není možné, poskytne vám náležité ochranné prostředky. Tedy například vhodnou pracovní obuv. 

Co dělat, když vám pracovní obuv nevyhovuje?

Ačkoliv by obuv měla být vyhovující a neměla by znamenat pro člověka žádné riziko, i to může nastat. Pokud trpíte alergií na určitý materiál, zaměstnavatel je povinen vám poskytnout boty jiné. Já nikdy nic podobného nezažil, ale velice rád bych byl takového rozhovoru přítomen. Možná někomu křivdím, ale moji dosavadní zaměstnavatelé by byli nejspíš silně proti a možná po mně ve dveřích onu obuv způsobující mou vážnou alergii hodili. Podobnou reakci bych očekával i v případě stížností na nepohodlí v daných botách, avšak i v takovém případě máte nárok na výměnu. Přesto, já jsem osobně rád, že jsem nikdy takový problém nebyl nucen řešit. Pro více informací doporučuji tento odkaz České televize.

Jak je možné vyřešit situaci nevyhovujících bot zcela netradičně? 

S podobnou situací nezájmu ohledně výměny bot se setkal i můj kamarád pracující jako svářeč. Kolegu i jeho dlouho trápily problémy související se zpocenými a napařenými nohami. Obdivuji jejich partnerky, které jim praly ponožky. Nakonec vše vyřešili po svém. Do svých bot, které byly tvrdé a neprodyšné, vyvrtali po stranách díry. 

Věřím tomu, že prodyšnost bot tím byla náležitě vylepšená, avšak obával bych se vracení takové obuvi. Kamarád mě ovšem informoval, že konkrétně v jejich firmě dostávají zhruba jednou za rok nové boty, případně, pokud je úplně oddělají. Je pravda, že při tomto zaměstnání je asi nemožné předpokládat, že zaměstnanec, který ukončí svůj pracovní poměr, vrátí veškeré ochranné prostředky včetně oblečení a obuvi v nepoškozeném stavu. 

Jsou všechny boty kvalitní?

Už po přečtení nadpisu, vám musí být jasné, že odpověď je ne. Při výběru běžné obuvi vsázíte na kvalitu a pohodlí a stejně je potřeba postupovat při výběru pracovních bot. Rád bych trochu rozvedl množení zboží v Číně. Ne, že bych jejich prodeje odsuzoval, mám dokonce oblíbený internetový obchod, kde člověk pořídí mnoho věcí doslova za pakatel. Jednou jsem si zde za pár stovek vyzkoušel koupit i boty. Nyní očekáváte negativní zkušenost, bohužel, jsou to jedny z nejpohodlnějších bot, které mám. 

Nicméně při výběru pracovní obuvi, zvlášť pokud máte náročnější povolání, by bylo lepší uvažovat trochu jinak. Každý má jistě určitý rozpočet, který nemůže přešlápnout, avšak i tak je možné vybrat kvalitní boty a již předem na ně mít kladné reference. 

Dbají při výrobě bot v Číně na kvalitu? 

Po přečtení tohoto článku mě koupě mých tehdejších bot na běžné chození skoro až rozmrzela. Ještě před přečtením textu vás upoutá slogan hlásající, že ačkoliv v Číně vyrábí pravděpodobně naprosto všechno, co se týče bot, nenachází se zde žádný institut pro lékařský výzkum zdravého obutí. Už to vás poněkud nakopne k přemýšlení, zda je vhodné odtud některé obutí pořizovat. 

Doporučuji k přečtení celý článek, informuje vás nejen o tom, že právě v Číně se vyrábí celých 53 % obuvi celého světa, jistě tedy i té pracovní, ale také o materiálu, ze kterého se většina napodobenin v této zemi vyrábí. Ano, jak většina z nás ví, Čína se zabývá hlavně napodobeninami. Nicméně abych jim pouze nekřivdil, pokud vám nevadí si pár týdnů počkat, mnoho věcí se odsud dá objednat dokonce i bez poštovného za pár korun. Kdo by si poctivěji prolistoval jejich nabídku, zjistil by, že mnoho prodejců zde v Republice prodává přesně ty samé produkty, avšak s velkou přirážkou. 

Jaký je trend u současných firem

Budu trochu skeptický a řeknu, jak je u nás Čechů typické, dost často se zajímáme spíše o cenu než o kvalitu. V posledních letech se rozmohlo nakupovat pracovní obuv pouze od jedné konkrétní značky, která ji vyrábí a následně prodává velice levně. Jak si ale domyslíte, nepříliš kvalitně. Firmy ale chtějí ušetřit, tak se na to zrovna moc neohlíží. Je to chyba? Samozřejmě ano. V práci každý tráví zhruba osm hodin denně, bohužel více, než většina z nás tráví v posteli spánkem. Bohužel jen některým záleží víc na kvalitě svého obutí než na vzhledu. 

Myslete ale na to, že pro vaše nohy je velmi špatné a nezdravé chodit v nevyhovujících botách a zvlášť trávit v nich tolik času. Proto se skutečně zamyslete nad tím, jestli vám v práci poskytují kvalitní obutí. Pokud ne, ozvěte se. Lidé v práci dřou a většinou jim za to stejně nikdo nepoděkuje, jsou odměňováni výplatou. Věřte mi, že za zničené nohy a ortopedické problémy se nikdo omlouvat nebude. Je smutné, že dnešním mottem je spíše co nejvíce ušetřit i na úkor zdraví. Naneštěstí velké množství lidí nemá jinou možnost. Správné obutí v zaměstnání ale máte možnost si ohlídat. 

Více informací ke správné péči o nohy a prevenci mnoha problémů nabízím tento článek.