Dnes bych chtěla říct, že při pronájmu nemovitostí Praha není až tak snadno řešitelná lokalita, jak se na první pohled zdá. Tentokrát nebudu psát tak úplně o našem vlastním bydlení s mým přítelem Honzou. Na toto téma na blogu najdete několik článků. Ale povím vám něco o tom, jak jsme pomáhali pronajmout byt mé mamky.

Útulný a nevyužitý byt – dokonalá příležitost k vedlejšímu příjmu z pronájmu nemovitosti

Moje máma zdědila nemovitost v Praze. Ani nevím proč, ale nikdo z naší rodiny tento byt už dlouhá léta nevyužívá. Začali jsme společně s mamkou a s Honzou diskutovat, zda by nebyla nějaká možnost, jak byt zužitkovat. Prodat jsme ho nechtěli, přeci jen nikdy nevíte, kdy se vám bude v budoucnu hodit. A tak Honza navrhl, zda by nebyla možnost pronajímání.

Proč ne? Startujeme plánování

Chvíli jsme na něho s mamkou koukaly, ale pak jsme se obě začaly široce usmívat. Proč bychom to vlastně nemohli udělat? Jak to, že to nikoho z nás nenapadlo dříve? Vždyť to je skvělá možnost, při které nám byt zůstane, zároveň z něho ale bude i nějaký užitek. Ještě ten den jsme společně začali připravovat inzerát, hledat na internetu možnosti, kde byt inzerovat, a plánovali jsme všechny nezbytné věci, které musí před pronájmem bytu proběhnout. Výlet do Prahy byl dohodnut hned na následující den.

Prohlídka bytu a krásy Prahy

Do Prahy jsem se vypravila s mamkou sama, protože Honza měl nějaké pracovní povinnosti. Tak jsme spojily příjemné s užitečným, a rovnou jsme si z nutné cesty udělaly pěkný holčičí den. Naše první kroky po příjezdu do Prahy tedy nevedly k bytu, ale přímo do naší oblíbené kavárny, kde jsme si každá z nás objednala velké cappuccino a zákusek.

Vše fajn, úklid ale bude potřeba

Když jsme se konečně dostaly na byt, byly jsme docela příjemně překvapené. Nebyl vůbec ve špatném stavu a bylo v něm poměrně dost vybavení. Jediné, co bylo opravdu nutně potřeba, tak pořádný úklid. Jelikož jsme neměly pár následujících dní žádné velké povinnosti, tak jsme se rozhodly, že zůstaneme a pustíme se do toho hned. 

Celé čtyři hodiny uklízení nám daly poměrně zabrat, ovšem byt vypadal luxusně. Neskutečně prokoukl a skoro jsem litovala, že jsme se do něj nenastěhovala já s Honzou. Velké činy si žádají velké odměny, a tak jsme se s mámou jednohlasně shodly na tom, že máme velký hlad a že bychom si měly dopřát něco dobrého. A když už jsme dnes měly nezdravý zákusek, tak proč to ještě nezavršit pizzou (logika, že). V Praze mají opravdu výbornou, takže za půl hodiny jsme již seděly v nedaleké restauraci a vychutnávaly si tu dobrotu.

Inzeráty podány, snad se někdo brzy ozve

S mamkou jsme si prohlédly nabídky na Eurobydlení, abychom si udělaly představu o tom, jak má v ideálním případě vypadat inzerát. Hotový inzerát s fotkami i důležitými informace jsme zveřejnily na internetu a nezbývalo než čekat, zda se někdo vůbec ozve. V úspěch jsme věřily, protože se nám byt povedl dle našeho názoru připravit a nafotit opravdu hezky, přesto jsme byly zvědavé, jak to všechno dopadne. V tomto článku autor zmiňuje, že v Praze je o byty velký zájem, skoro až nouze. Zájemci se začali ozývat více, než jsme čekaly. Paráda! Tak to bude mnohem snazší, než jsme si myslely.

Nakonec to není žádný med

Nechval dne před večerem. Radovaly jsme se hodně předčasně. Na domluvené schůzky a prohlídky se zájemci o bydlení chodila jen mamka. Díky tomu, že je Praha velká, bylo zájemců opravdu hodně. Ale mnoho z nich bylo, slušně řečeno, velmi zajímavých.
A to ne zrovna v pozitivním slova smyslu.

Jeden nechtěl platit vysoký nájem a smlouval, druhý přišel opilý, z třetího táhl cigaretový kouř na míle daleko, další byla dáma v letech, která se chtěla do bytu stěhovat společně se svými třemi psy, čtyřmi kočkami a papouškem. No potěš koště. Vzhledem k tomu, že s nájemníky mohou být v budoucnu různé problémy, jak dokládá například tento článek, rozhodly jsme se nikam nespěchat a vybírat opravdu pečlivě.

Trvá to už nějaký čas, a z každé další schůzky chodí domů máma unavená a vyčerpaná. Už se ani nepozastavujeme nad tím, jací lidé jsou schopni se o podnájem v Praze přihlásit. Snad se na nás štěstí usměje a brzy najdeme pohodového člověka.

Trvalo dlouho, než jste našli podnájemníka, nebo jste měli štěstí?