Turecko je jednou z nejstarších zemí světa, jejíž kořeny sahají až do starověku, kdy území dnešního státu náleželo Chetitské říši. Turecké obyvatelstvo začalo tuto oblast osidlovat až v 11. stol. n. l. a vytvořila se zde Osmanská říše, která přetrvala až do první poloviny 20. stol., kdy ji vystřídala nově vzniklá republika. V současnosti je Turecko jednou z nejoblíbenějších turistických destinací, která nabízí luxusní plážová letoviska, stejně jako cenné kulturní památky a vy jej máte na dosah ruky!

Turecko a slavné památky Istanbulu

Největší koncentrace památek na jednom místě v Turecku naleznete bezesporu v Istanbulu. Plánujete-li dovolenou v Turecku, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu tohoto města, v němž můžete spatřit památky, z nichž nejslavnější jsou zdejší mešity, jako je například Hagia Sofia, chrám boží moudrosti, Modrá mešita, která je opravdovou perlou Istanbulu zdobící centrum města, Yeni Camii, Sulejmanova mešita či Fatih Camii. Dalšími známými památkami Istanbulu jsou Egyptský bazar, Velký bazar a starý sultánský palác.

Istanbul je velmi zajímavým místem nejen díky svým nádherným památkám, ale také díky své jedinečné poloze. Nachází se totiž jako jediné město světa na dvou kontinentech, v Evropě a Asii. Tento fakt je dán jeho polohou při pobřeží Marmarského moře a průlivu Bospor, která jsou hraničními body těchto dvou kontinentů.

Zajímavá místa v okolí Istanbulu

Nedaleko Istanbulu se nachází celá řada zajímavých měst a míst, které stejně jako Istanbul hrály významnou roli v dějinách Turecka. Jedním z těchto míst je Edirne, bývalé hlavní město Osmanské říše, nacházející se nedaleko hranic s Bulharskem, které se pyšní nádhernou mešitou Selimiye a každoročně pořádaným festivalem wrestlingu Kirkpinar.

Dalšími zajímavými místy jsou například úžiny Bospor a Dardanely, kde v minulosti proběhly mnohé bitvy či poloostrov Gallipoli. Trajektem se můžete z Istanbulu dopravit do města Bursa, které nabízí malebnou židovskou synagogu a četné ukázky rané osmanské architektury.

Poznávací zájezdy na pobřeží Egejského moře

Po Istanbulu je pobřeží Egejského moře druhou nejnavštěvovanější lokalitou Turecka a pokud chcete na poznávací zájezd do Turecka, tak pobřeží Egejského moře je výborným tipem. V porovnání s pobřežím Středozemního mořeje tato oblast chladnější, avšak naleznete zde nádhernou přírodu a opravdu unikátní památky jako je například Trója, legendární město Homéra, Assos, domov Aristotela, Bergama, stojící na troskách starověkého města Pergamon, které bylo známo svou rozsáhlou knihovnou, Izmir, starověké město Efes, Hierapolis na skále Pomukkale, město Afrodity, Afroditas či Miletus.