Máte dítě a zároveň zkouškové období? Potom jistě víte, jak se může vše zdát šílené. Ze zkušeností maminek, které tyto dvě náročné disciplíny dokázaly skloubit, ale víme, že se najdou aspoň tři důvody, proč to zvládnout. 

Každá studující matka se musí smířit s tím, že její podmínky nikdy nebudou ideální a nikdy také nebude dostatek času. Mohlo by se zdát výhodou, když je miminko ještě malé a hodně spí, novopečené maminky ale bývají hodně unavené, nevyspalé a péči se teprve učí. Na školu tak často nebude ani pomyšlení. Musíte se tak smířit s faktem, že na učení zbyde maximálně několik hodin denně, takže bude nutná velká motivace.

1.   Na mateřské získáte nad studiem nadhled

Jak moc se ostatní na vysoké škole nervují a každou zkoušku berou jako otázku života a smrti, tak moc vy budete studium brát s nadhledem. Priority budete mít zkrátka jinde, to je samozřejmé. Pro vás zkrátka vypracování seminární práce nebude něčím, na čem stojí svět.

2.   Poznáte nové a zajímavé lidi

Kolotoč vaření, úklidu a péče o dítě vás pravděpodobně intelektuálně obohacovat nebude. Díky přednáškám a seminářům se potkáte s normálními dospělými lidmi, se kterými si můžete povídat a rozvíjet se.

Tip: Pokud budete bojovat s časem, nemusíte na vše zůstat sama. Stejně jako stovky dalších studentů můžete využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku. Zcela anonymně tak získáte podklady a ušetříte svůj čas – v tomto případě pro dítě.

3.   Ve škole vám často vyjdou vstříc

Zkušenosti studujících maminek hovoří jasně. Řada učitelů studujícím maminkám vychází vstříc a není problém domluvit se na individuálním přístupu. Naprostá většina vysokých škol má navíc už své přebalovací pulty, dětské koutky a někde dokonce univerzitní školku. Doba zkrátka studujícím maminkám přeje.

4.   Uznaná doba rodičovství

Vstříc studujícím rodičům naštěstí vychází vstříc i některé zákony. Například zákon o uznané době rodičovství. Díky němu můžete přerušit studium na takzvanou uznanou dobu rodičovství, tedy na období mateřské a rodičovské dovolené. Období od osmi týdnů před porodem až do tří let dítěte se nepočítá do celkové doby studia, ze které se následně počítá poplatek za jeho prodloužení.