Důležité pro výběr alkohol testeru je účel použití. Jiný alkohol tester je zapotřebí pro zaměstnavatele, který bude pomocí alkohol testeru provádět měření každý den u více zaměstnanců a jiný alkohol tester vyžaduje zodpovědný řidič, který se pomocí alkohol testeru přesvědčí 2x do roka, zda může řídit. V každém případě se při výběru alkohol testeru vyhněte pokud možno těm nejlevnějším. Alkohol tester by měl především spolehlivě detekovat zbytkové množství alkoholu okolo nula promile. Důležité je také, zda má alkohol tester vyměnitelné čidlo a zda je čidlo alkohol testeru možno vyměnit. Je dobré také z jistit jak je u alkohol testeru prováděna kalibrace, případné opravy a servis.
Nezapomeňte, že měření množství alkoholu v krvi alkohol testerem je vždy pouze orientační a rozhodující je odběr a analýza krve. Toto pravidlo platí nejen pro alkohol testery běžně dostupné v prodeji, ale i pro policejní alkohol testery. Odchylky v měření alkohol testerem a rozborem krve nemusí být spojeny pouze s kvalitou alkohol testeru, ale mohou být způsobeny podmínkami při provedení testu na alkohol testeru (teplo, zima, větrno)
V České republice jsou schváleny jako stanovená měřidla alkoholtestery s elektrochemickým čidlem. Tento alkohol tester měří s přesností na tisíciny promile a s velkým rozsahem měření od 0,000 až 6 promile alkoholu v dechu. Profesionální alkoholtestery jsou v majetku orgánů veřejné správy (městské police, státní policie…) nebo podniků, které často kontrolují svoje zaměstnance na přítomnost alkoholu v dechu. Takový alkoholtester může být vybaven tiskárnou, které výsledky dechové zkoušky zaznamenají pro další jejich vyhodnocování.
Výrobci jednotlivých alkohol testerů upozorňují, že dechová zkouška by neměla být prováděna bezprostředně po požití alkoholu. Minimální doba mezi požitím alkoholu a provedením dechové zkoušky je zpravidla uváděna v návodu alkoholtesteru (cca 30min). Pokud toto pravidlo nedodržíte, riskujete zničení čidla/senzoru alkoholtesteru. Alkohol tester je pak nutné buď kalibrovat, aby opět ukazoval přesné hodnoty a byl směrodatný, nebo je nutná výměna vadného čidla. Dodržení stanoveného intervalu také znamená, že je měřen vydechnutý vzduch z plic nikoli plyny, které zůstaly po požití alkoholu v ústech (vznik nepřesností při měření). Na přesnost měření, zejména u polovodičových čidel, má také vliv intenzita vydechovaného vzduchu.