Satelitní přijímače HD jsou digitální přijímače, které jsou schopny kromě standardního (SD) vysílání také vysílání ve vysoké kvalitě (HD). HD satelitní přijímače mají velkou výhodu v možnosti zobrazení programů ve vysokém rozlišení. Zatímco SD přijímače zobrazují maximálně rozlišení 576p, HD satelitní přijímač zobrazí až 1080p. To dává uživateli možnost sledovat své oblíbené pořady s mnohem lepším obrazem. Obraz je mnohem ostřejší, přechody mezi barvami jsou plynulejší a divákovi dodávají lepší pocit ze sledování.

HDTV satelitní přijímače jsou vhodné především pro majitele nových LCD a plazmových televizorů. Tyto televizory jsou totiž schopny zobrazovat plné HD rozlišení a v kombinaci s HD přijímačem tak dosáhnete nejlepšího možného obrazu. Pro starší CRT televizory mají HD přijímače již využití minimální – lze s ním totiž přijímat pouze rozlišení, které zobrazí televizor. Pro diváka to znamená, že vlastní-li SD televizor a HD přijímač, může přijímat pouze programy v SD kvalitě.
V současné době nejsou již cenové rozdíly mezi SD a HD satelitními přijímači tak velké, jako tomu bylo před několika lety. Není tak nevýhodné si koupit HD přijímač, vlastníte-li pouze SD televizor. Navíc s HD přijímačem budete připraveni na nový HD televizor. HD přijímače také podporují mnoho nových funkcí, které ještě u SD přijímačů nebyly tak rozšířené.
HD satelitní přijímač tak mohou být vybaveny konektory HDMI, USB, RS-232C a spoustou dalších.
HDMI konektor je vymožeností především HD satelitních přijímačů. Toto rozhraní je totiž schopno přenášet i vysoké rozlišení.
USB již bylo využíváno i u některých SD přijímačů. U HD přijímače je však schopno zaznamenat na externí zařízení i programy ve vysokém rozlišení.
Funkce HDTV satelitních přijímačů rovněž dosáhly oproti SD velkým pokrokům.
Pokročilý programový průvodce – U HD přijímačů jsou dnes již vyvíjeny různé kvalitnější mutace elektronického programového průvodce EPG.
Různí výrobci dále vyvíjely své funkce. Zde už však závisí na konkrétním výrobci a typu HD přijímače. Je proto třeba se při výběru satelitního kompletu zaměřit na přijímač.